سم زدایی بدن در طب سنتی یزد

 

سم زدایی بدن در طب سنتی یزد

نوشیدنی با خواص سم زدایی و پاکسازی عروق بدن

نوشیدنی ماء الجُبن یکی از ترکیباتی است که در سم زدایی بدن در طب سنتی یزد از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و به‌دلیل نفوذ سریع در تمام عروق انتهایی و ریز بدن، کل بدن را از اخلاط غلیظ و گرفتگی عروق ریز پاکسازی می‌کند.

به همین دلیل در درمان انواع لکهای پوستی، انواع سوء‌مزاجها و انواع اختلالات خلقی مفید است با توجه به اینکه امروزه به‌دلیل آلودگی هوا و مصرف انواع غذاهای کارخانه‌ای، میزان سموم موجود در خون و کبد زیاد است، توصیه می‌شود افراد سالم نیز هر از گاهی، آن را مصرف کنند.

برای تهیه ماء الجبن، یک کیلو شیر را جوشانده بلافاصله بعد از جوش آمدن، شعله را خاموش کرده و دوسوم استکان سکنجبین ترش یا سرکه خانگی در آن بریزید و کمی صبر کنید تا شیر به‌اصطلاح “بریده” شود.

اگر شیر بریده نشد، می‌توانید چند قاشق غذاخوری دیگر سرکه خانگی به آن اضافه کنید تا بریده شود؛ سپس شیر بریده‌شده را درون کیسه پارچه‌ای بریزید و آبگیری کنید.

آبی که از درون پارچه به دست می‌آید همان ماء الجبن است؛ پس از فشردن کیسه پارچه‌ای برای گرفتن ماء الجبن خواهید دید که یک کف سفید روی آب نقش می‌بندد که باید این کف نیز گرفته و دور ریخته شود.

میزان مصرف ماء الجبن بدین صورت است که روزانه یک لیوان بزرگ ناشتا میل شود؛ در صورتی که بیمار مشکل معده داشت باید ابتدا معده را اصلاح کند سپس مصرف ماء الجبن را آغاز کند یا می‌تواند همزمان با اصلاح معده، مصرف ماء الجبن را شروع کند.

می‌توانید در یک جلسه برای سه روز ماء الجبن آماده کنید؛ ماء الجبن باید ولرم مصرف شود و برای هم زدن آن بهتر است از قاشق چوبی استفاده شود؛ مدت مصرف دو ماه تحت نظر طبیب باید باشد.

در صورتی که علائم “غلبه سودا” دارید، در زمان نزدیک به جوش آمدن (قبل از به جوش آمدن شیر و اضافه کردن سرکه) دو  قاشق “افتیمون” را در یک کیسه پارچه‌ای ریخته و پنج بار به‌مدت هر بار سی ثانیه در شیر بهم زده شود.

به بقیه مقالات سلامتی وبسایت دکتر مجید امتیازی هم سر بزنید.

 

2020-03-07T17:12:57-01:00