طب سنتی در یزد

طب سنتی در یزد

19/10/98

طب سنتی به دانش، مهارت‌ها و شیوه‌های مبتنی بر تئوری‌ها، اعتقادات و تجربیات بومی فرهنگ‌های مختلف اشاره دارد که در حفظ سلامتی و در پیشگیری، تشخیص، بهبود یا درمان بیماری‌های جسمی و روانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اصطلاحی که مدام از طب سنتی شنیده می‌شود، درمان بومی یا سنتی است و علاقمندان به طب سنتی معتقدند که دولت باید حمایت مالی برای ارتقاء نقش احتمالی طب سنتی در مراقبت‌های بهداشتی اولیه ارائه دهد. همچنین انتظار می‌رود که گیاهان دارویی و گیاهان مختلف که برای معالجه بیماری‌های شایع قابل استفاده هستند و کمک شایانی به درمان می‌کنند تهیه، آرشیو و نگهداری شود.

طب سنتی در جهان سابقه طولانی دارد. طبق مطالعات و تحقیقات، اولین سابقه در تاریخ طب ایران باستان به 6،500 تا  8000 سال قبل از میلاد برمی‌گردد که طب سنتی ایران به حفظ سلامت بر معالجه بیماری‌ها متمرکز است و الویت دارد. قوانین سبک زندگی در طب سنتی ایران عمدتاً بر شش اصل اساسی یا شش ماده اساسی متمرکز شده است که شامل غذا و نوشیدنی، شرایط آب و هوایی و محیط، فعالیت‌های بدنی و استراحت، طب سنتی ایران، شرایط روانی از جمله ناراحتی، خوشبختی، افسردگی، استرس، خواب و بیداری، جذب مواد مغذی کلیدی و رهایی بدن از مواد زاید (از طریق عرق، ادرار یا مدفوع) است.

اولین قدم برای اطمینان از سلامتی مطلوب خود درواقع شناخت خلق و خوی خود از لحاظ ویژگی‌های جسمی و روحی از دیدگاه طب سنتی ایران است. که به سناخت این ویژگی‌ها اطلاعات مفید بهترین مسیر برای یک زندگی سالم را بدست می‌آوریم. طبق طب سنتی ایران، همه دارای مزاج مشخصی هستند که برای ساختن تمام خصوصیات جسمی یا روانی تعیین کننده است و در چهار دسته ویژگی شامل گرما، سرما، خشکی و مرطوب بودن تقسیم‌بندی می‎شود.

درواقع این موضوع نیز مطرح است که هیچ دو فرد دقیقاً مانند هم مزاج یکسان ندارند، اما می‌توانند تا حدی شبیه یکدیگر باشند. والدین می‌توانند یک عامل تعیین کننده در مزاج کودک باشند اما به محض اینکه جنین شروع به رشد می‌کند مزاج آن نیز مشخص می‌شود. طب سنتی این موارد را در دستور کار خود دارد. تا زمانی که در محدوده طبیعی خود قرار داریم هیچ خلق و خوی مطلق یا بد وجود ندارد که در سلامت جسمی و روانی منعکس شود. از آنجا که مزاج هر شخص با دیگری متفاوت است، هر فصل هم از خلق و خوی مشخصی برخوردار است و به همین دلیل تفاوت چشمگیری با یکدیگر دارند. بنابراین افراد باید بسته به فصول سال اقدامات خاصی را انجام دهند. یا همچنین هر آب و هوایی نیز خلق و خوی منحصر به فرد خود را دارد. سبک زندگی افراد لزوماً متفاوت خواهد بود. این جوهر اصلی طب سنتی ایران در حفظ سلامتی و درمان بیماری‌ها محسوب می‌شود.

از افرادی که در ایران و مخصوصا بر طب سنتی یزد تسلط دارند، دکترمجید امتیازی را می‌توان نام برد که ایشان متخصص طب سنتی ایرانی هستند. طب سنتی در یزد را بر اساس الگو و آموخته‌های تئوری و تجربی خویش انجام می‌دهند. درمان بیماری یا حتی مشاوره تخصصی را با اصلاح تغذیه در افراد بر اساس طبع و متابولیسم بدنی آنها و تجویز گیاهان دارویی صورت می‌دهد. این تجویزات براساس شناخت کافی از گیاهان و علم طب سنتی است که به راحتی و سادگی پیش نمی‌رود و نیاز به مهارت و تخصص برای تجویز دارد تا بتواند پاسخگوی مناسبی برای درمان باشد.

2020-01-25T15:50:56-01:00