طب سنتی

   طب سنتی ایرانی:

دانشی است بر پایه مشاهده، تجربه، اخلاق و ادب. در واقع طب سنتی ایرانی شامل دو بخش دانش نظری و علمی است که در پیشگیری ،  تشخیص و درمان انواع بیماری ها قابلیت استفاده و کاربرد دارد. طب سنتی ایران قدمتی به اندازه تاریخ و تمدن ایران باستان دارد و سابقه آن مربوط به چندین هزار سال قبل است. اگر چنین دانش پر اهمیتی در ساختار تمدن عظیم ایران زمین وجود نداشت شاید هزاران سال پیش این تمدن کهن ریشه به دلیل انواع و اقسام بیماری ها و همه گیری ها از بین رفته بود.

   مجموعه کتب طبی که از علما و دانشمندان و حکیمان بزرگ این مرز و بوم به جا مانده لست که بعضی از آنان همانند قانون ابن سینا نزدیک به 500 سال در دانشکده های اروپایی و آسیایی توسط اساتید تدریس شده است. اصول طبابت در این آثار طب سنتی، بر چهار اصل و یا رکن استوار بوده است. (هوای عنصری/ آب عنصری/ خاک عنصری/ آتش عنصری). در واقع این ارکان به عنوان نماد یا سمبلی بوده اند جهت توضیح و بیان کیفیات چندگانه موجود در عالم هستی تا بر اساس آن امکان توضیح خصوصیات طبیعی و ذاتی ایشان به بیان و مفهومی کاملا ساده و آشنا قابل توضیح و درک باشد.

   ایران دارای ۲۵۰۰ نوع گیاه دارویی شناخته شده است که بسیاری از آنها جهت اهداف مختلف به طور خاص در حیطه درمان استفاده می شوند. یکی از مهمترین دلایل ماندگاری طب سنتی ایرانی داشتن ریشه در فرهنگ مردم بوده است و این یکی از مهمترین دلایل ماندگاری آن در طول قرن ها گذر زمان است. این دانش قبل از دوران طب مدرن توسط نسل‌های مختلف در جوامع مختلف گسترش یافت.

   سازمان بهداشت جهانی یعنی WHO ، طب سنتی را مجموعی از دانش، مهارت و شیوه های مبتنی بر تئوری‎ها، اعتقادات و تجربیات بومی فرهنگ‌های مختلف تعریف می‌کند، WHO خاطر نشان نیز می‌کند که استفاده نادرست از داروهای سنتی یا عادی می‌تواند اثرات منفی یا خطرناکی داشته باشد و لازم است تحقیقات بیشتری برای اثبات کارآیی و ایمنی برای بسیاری از روش‌ها و گیاهان دارویی انجام شود. درنتیجه سازمان بهداشت جهانی یك استراتژی نه ساله را برای حمایت از كشورهای عضو در تدوین سیاست‌ها و ایجاد برنامه‌هایی برای تقویت نقش پزشکی طب سنتی در سالم نگه داشتن جمعیت دیده‌است.

اهداف طب سنتی:

یکی از مهمترین اهداف طب سنتی ایرانی در اولین قدم حفظ سلامتی است. بنا به همین اصل مهم و اساسی است که توصیه های مختلف در منابع مکتوب طب ایرانی تحت عنوان اصول شش گانه حفظ سلامتی مطرح شده است. به گونه ایی از اهمیت این موارد عنوان شده است که هرگاه این اصول به طور کامل و اساسی اجرا شده و مورد دقت فراوان قرار گیرد فرد در بهترین حالت سلامت قرار داشته و اگر دچار اختلال و یا بیماری خاصی شود با شدت کمتر و نیز طول دوران درمان کوتاهتر می توان دوباره سلامتی از دست رفته به فرد باز گردانده شود. این اصول به بیان عادی عبارتند از :

تدابیر هوا و فصل های مختلف

تدابیر خواب

تدابیر تغذیه مناسب و مواد غذایی مختلف

تدابیر مربوط به ورزش و تحرک بدنی

تدابیر مربوط به تغییرات روحی روانی

تدابیر دفع مواد زاید از بدن

جناب دکتر مجید امتیازی متخصص طب سنتی در شهر جهانی یزد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر دکتر امتیازی و همچنین خواندن مقالات طب سنتی یزد که قسمت مقالات وبسایت مراجعه نمائید .

2019-12-13T18:23:54-01:00